Co skrývá počítač?

Tak ne, šroubovák ihned schovejte, jen byste mohli počítač poškodit. Klidně třeba jen statickou elektrikou, když nemáte náramek.  

Ale tím se zdržovat nebudeme, protože vy nebudete počítač otevírat vůbec a budete věřit autorovi článku, že to tak uvnitř je. Ověřit si to pak můžete na nějakém starém stroji, který je již mimo provoz a určitě není zapojen v síti.  

součást PC

Ono tam vlastně není nic k vidění. To nejzajímavější, totiž rotující plotýnky jsou ukryty v hadru. Co to je? Hned vysvětlím. Hadr je slangové označení pro Hard Disc. Pevný disk, když to přeložíme. Ten název je zde proto, že je tato věc napevno v počítači. Nu, a právě v něm jsou ty zajímavé věci. Ty ovšem neuvidíte, hadr je uzavřen, a to velmi dobře, aby se dovnitř v žádném případě nedostalo nic, co tam nepatří. Nesmí tam ani mikro prach, jinak by mohlo dojít k havárii disku a tím máte po všem, co jste tam uložili.  

V tomto disku je tedy několik plotýnek, nad kterými se bleskurychle pohybují ramínka s čtecí hlavičkou, dá-li se to tak nazvat. To čte, nebo zapisuje dat, a to tak rychle jak to jde a jak je rychlý procesor. Ten vevnitř uvidíte, ale je to jen taková krabička, víc nic.  

součástky

Počet plotýnek v HD je dán výrobcem a tím je také určena velikost vašeho úložiště. Protože tím HD vlastně je. Čím více plotýnek, tím větší máte disk a také tam můžete nacpat více dat. Také ovšem můžete o více dat přijít, proto zálohujte, zálohujte, a ještě jednou zálohujte. O tom však jindy. 

Takto fungují všechny Hard disky, ovšem mimo těch nejnovějších, kde, již plotýnky nejsou a je to vlastně jeden veliký úložný prostor. Data jsou na něm zapisována jinak, což je složitější záležitost a není místo abych to abych ji zde rozebíral, Vězte jen tolik, že tyto nové disky jsou o hodně rychlejší, ale také dražší. Proto zatím ještě stále nejsou všude v každém počítači. Ale časem budou. Tak, co těšíte se na ně a rychlejší práci? 

You may also like...