Jak si rozumí rostliny v bytě a na zahradě s akváriem

Domníváte se, že akvárium a zahradní rostlinstvo k sobě pasují, asi jako petržel a koza ze známého sousloví? Pak se mýlíte, a mohli byste se sami přesvědčit o opaku, pokud byste si akvárium pořídili. Jde totiž o akvarijní vodu, která obsahuje něco víc, než jen voda z vodovodního řadu plus speciální hnojiva.

Žádný volný ani vázaný chlór – kdo zalévá rostliny přímo z hadice napojené na vodovodní řad, anebo z konve vodou neodstátou, zbytečně pěstované vegetaci škodí. Chlorovaná voda neprospívá ani lidem, ani zvířatům a samozřejmě ani rostlinám. Pokud to nelze jinak, ponechte vodu z vodovodu odstát alespoň 24 hodin.

levandule na zahradě

Jak je to s živinami – většina pokojovek vyžaduje přes zimu zálivku bez hnojiv, anebo jen s omezením dávek hnojiva, ovšem s akvarijní vodou dodáváte rostlinám po celý rok stabilní množství látek pro jejich růst tak, aby jich využily podle svých možností přirozeným způsobem. V zimě samozřejmě zálivku omezíte podle teploty a slunečního svitu, aby půda nebyla přemokřená, ale zároveň víte, že jsou ve vodě obsaženy mikroprvky (železo, měď, zinek, selen atd.), dusičnany, síra, fosfor, vápník, hořčík, sodík a draslík a mimo jiné i prospěšné bakterie. Akvarijní voda prospívá každé rostlině vzhledem k optimálnímu vyváženému poměru všech složek, které by jinak rostlina čerpala z půdy. Takto lze použít i univerzální substrát doslova za pár korun.

pokojové sukulenty

Jak vodu z akvária čerpat –  vhodné je jednou týdně odčerpat z akvária zhruba polovinu vody a doplnit ji čerstvou, spolu s živinami. Zkušení akvaristé znají správné postupy, jak živiny akvarijním rostlinám doplnit, můžete se o tom něco dozvědět z akvaristických příruček a diskusí či od některých firem, které úspěšně prodávají akvarijní rostliny.

Odčerpáním vody z akvária se zároveň odkalí dno a zbaví rybího trusu a některých bakterií, což je pro pokojové i venkovní rostliny opravdový poklad. Je to něco, jako když se dříve hnojila pole zvířecím hnojem, a tamní plodiny pak byly skutečně bohaté na většinu potřebných živin.

You may also like...