Jak se co nejrychleji zotavit z covidu?

Dostat covid je velmi nepříjemné. Zvláště pokud máte těžší příznaky. Někdo má to štěstí, že v podstatě ani nezaznamená, že covid má a zjistí to úplnou náhodou. U takových případů je ale zase nebezpečí toho, že lidé, kteří mají bezpříznakový průběh, budou nevědomky šířit virus dál. Příznaky má každý trochu jiné, či spíše jinačí intenzitu. Zatímco někdo skončí v posteli jen s lehkou rýmou a kašlem, jiný se musí potit v posteli celý týden a bojovat s teplotami. Pokud tedy jen trochu cítíte, že máte příznaky covidu, udělejte si raději antigenní test https://www.covidexpert.cz/antigenni-testy/.

nemoc

Berte dobu karantény jako dobu odpočinku. Vaše tělo ho nutně potřebuje pro boj s covidem. Nechte tedy všechnu práci stranou, ležte v teple a relaxujte. Čas si můžete krátit sledováním filmů, seriálů, čtením a podobně. Určitě nezapomeňte ale pravidelně v místnosti, kde ležíte větrat. Je to zdravé a bude se vám lépe dýchat. Nezapomeňte také převléknout postel, zvláště, pokud se z důvodu horečky potíte. Raději ale poproste někoho, ať to udělá za vás. Vyhněte se ale přímému kontaktu s ním a dotyčný ať má při práci ochranné pomůcky.

Snažte se přijímat co nejvíce tekutin. Vaše tělo bude horečkou dehydratované a bude si žádat více tekutin než obvykle. Ideální je čistá voda, jakékoliv čaje (pozor ale na černý kvůli obsahu kofeinu) nebo ovocné džusy, které mají v sobě vitamíny z ovoce. Co se jídla týče, dejte si, na co máte chuť. Snažte se přijímat ovoce a zeleninu a pokud máte vysoké teploty, na posilněnou vám udělá dobře silný vývar.

rouška

Teplotu srážejte pomoci klasických antipyretik, jako je Brufen, Paralen a podobně. Vhodné jsou také studené zábaly, které můžete přikládat na čelo nebo za krk. Pokud vaše teploty přesáhnou 40 °C a nedaří se vám je srazit, raději kontaktujte svého lékaře a informujte ho o tom.

Stejně tak kontaktujte svého lékaře, pokud se zhorší vaše dýchání. Dechové obtíže jsou častým příznakem u covidu, ovšem mohou se zhoršit tak, že mohou nemocného vážně ohrožovat. Nepodceňte své příznaky a pro jistotu řekněte o svých obtížích lékaři. Pokud nebudete zhoršující se stav řešit, může se stát, že skončíte v nemocnici.

You may also like...