Ani živý, ani umělý

Vánoce bez stromečku si jistě v našich končinách nikdo nedovede představit. A i když si říkáte, že vy jako starší generace už byste se bez stromečku obešli, pro děti tato možnost nepřichází v úvahu. V posledních letech se ale klade stále větší důraz na ekologii, na sociálních sítích už najdete mnoho nápadů, jak se dá takový stromeček nahradit. Věřte nebo ne, ale najdou se i takový kutilové, kterým bude stačit pár suchých klacků nebo dřevěná paleta a dokáží vyrobit doslova zázraky.
zlaté ozdoby


Jako vánoční stromky dobře obstojí i větvě ovocných stromů, které jste před příchodem zimy prořezali. Stačí z nich odstranit kůru a použít ochranný nátěr, díky kterým bude mít stromeček delší životnost. Pokud se rozhodnete natřít větve na bílo, bude vypadat jako by byl pokrytý čerstvě napadaným sněhem. Pak už ho stačí upevnit v košíku nebo ve větším květináči a ozdobit ozdobami, tak jak jste zvyklí.
kočka pod vánočním stromem

Pokud je pro vás tato možnost nepředstavitelná, máme tu pro vás i další varianty, které jsou v souladu s ekologií. Vyzkoušejte následující možnosti, o kterých jste možná doposud nevěděli:

· Stromek v květináči
Ve větších městech snadno zakoupíte vánoční stromek, který je zasazený přímo v květináči, kterou pak na jaře můžete z květináče vyjmout a zasadit do lesa nebo k vám na zahradu. Ovšem živému stromku musíte věnovat daleko větší péči, postupně ho začít zvykat na pokojovou teplotu, a jelikož ho prodejci téměř nezalévají, bude potřebovat i dostatečnou zálivku. Pokud si na vlastní stromek v květináči netroufáte, můžete si ho pouze zapůjčit a po Vánocích ho zase vrátit. Navíc se nemusíte starat o dopravu, stromek vám těsně před Vánocemi přivezou a po Novém roce si ho zase odvezou.

· Stromky z prořezávek
Většina stromů, které se u nás prodávají, pocházejí ze zahraničních plantáží a byly vypěstovány ryze za vánočním účelem. Ovšem pokud chcete udělat něco pro naši planetu, pátrejte po stromečku s certifikátem FSC, jenž pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. Takový stromeček by byl stejně v době prořezávek z lesa odstraněn a takhle najde ještě využití u vás doma.

You may also like...