Podlahové topení je perfektní výzva pro váš byt

Efektivita podlahového vytápění je nesrovnatelně vyšší ve srovnání s klasickými radiátory. Stačí se nad tím zamyslet už jen v souvislosti se znalostí fyzikálních zákonů, kdy víme, že teplý vzduch stoupá vzhůru, a chladný zůstává u podlahy. Na podobném principu pracují horkovzdušné balóny a my tento princip můžeme využít pro naše účely udržení potřebného tepla v domácnosti.

podlahové vytápění

Když umístíte klasický plechový či litinový radiátor do výklenku pod okno, bude odtud stoupat teplý vzduch nejprve ke stropu, a pouze částečně vpřed před sebe. Radiátor je také ve svislé poloze, což znamená, že poměrně úzký výhřevný pás vyhřeje vzduch nad ním, a teprve poté, co se teplý vzduch u stropu rozšíří po celé místnosti, teprve pak začne klesat níže a mísit se se vzduchem chladnějším. V takto vytápěných místnostech se stává, že je u podlahy pořád chladno, zatímco ve dvou metrech nad zemí je již 24 stupňů Celsia. Máte tedy studené nohy a přehřátý obličej a pro váš komfort by to mělo být spíše naopak.

topný radiátor

S podlahovým topením je to přesně opačně, tam stoupá teplý vzduch z celé plochy místnosti vzhůru a rovnoměrně se mísí se vzduchem studeným, tím pádem máte zajištěný komfort v celém objemu, aniž byste místnost zbytečně přetápěli. Stačí ji vytopit o několik stupňů méně, než soustavu s radiátory, a to znamená značnou finanční úsporu.

Úniky vody

Těch argumentů pro podlahové topení je, jak vidíte, celá řada, ale jeden zásadní argument proti, vás může zcela odradit, a sice hrozba, že někde topení v podlaze praskne. Před pár desítkami let to skutečně pohroma byla, ale dnes už je to jinak. Pokud se něco takového přihodí, instalatéři únik vody odhalí v systému velmi rychle a s neuvěřitelnou přesností, takže nemusíte rozkopávat celou podlahu, ale odkryjete pouze malý kousek, závadu necháte opravit, a žádná katastrofa se nestane.

You may also like...