Jednoduché i promyšleně sestavené kytice jsou uměleckým dílem

• Pokud si kytici chcete vytvořit z rostlin z vaší květinové zahrady, nebo z divokých květů z louky, řežte květiny časně z rána, než začne intenzivně svítit a hřát slunce. Sluneční záření vytahuje z korunních plátků mízu a rostlina nevydrží dlouho v čerstvém stavu. Pokud to nestihnete ráno, máte ještě druhý pokus večer, když slunce zapadá a ochladí se.
• Jestliže si jdete řezané květiny koupit, prohlédněte si konce stonků. Pokud jsou mazlavé a tmavé, nekupujte je. Rovněž pečlivě prohlédněte korunní plátky, pokud jsou místy průsvitné nebo opadávají a pokud okraje vypadají trochu suché, rostlina dlouho v dobrém stavu nevydrží.
řezané narcisy
• Pokud si můžete vybírat, zvolte poupata, která se už začínají otevírat. Některá plně uzavřená poupata se nemusí otevřít. Narcisy jsou výjimkou, všechna poupata rozkvetou.
• Životnost řezané květiny je nejvíce ovlivněná stonkem, proto mu věnujte patřičnou pozornost. Stonek musí přijímat maximální množství vody. Po odstranění spodních lístků z té části, která bude ve styku s vodou, seřízněte šikmo konec stonku. Pokud má květina silný dutý stonek, naplňte ho vodou a ucpěte konec kouskem vaty. Menší stonky dole rozřízněte v půlce šířky stonku podélným řezem asi 1 centimetr. U narcisů a tulipánů uděláte dobře, pokud stonek v celé jeho délce několikrát propíchnete tenkou jehlou. Tím zamezíte vzniku vzduchové bubliny uvnitř stonku. Ta by mohla bránit přijímání vody.
kopretiny ve váze
• Voda ve váze se musí doplňovat, přidávejte do ní speciální výživu pro řezané květiny, kterou koupíte v každém specializovaném obchodě.
• Životnost kytice ovlivní i místo, kde je váza umístěná. Neměla by být blízko zdroje tepla a na přímém slunci. Kytku můžete po jejím použití a po odstranění případných stuh a drátků, dát do domácího kompostu.
• Vázu pořádně umyjte pro další použití. Jednou za čas použijte i šetrnou dezinfekci, která neporuší povrch vázy.

You may also like...