Golf je sportem jednotlivců

První zmínka o golfu pochází z vyhlášky skotského krále Jakuba II., který tento sport vehementně zakazoval, protože překážel při trénincích lukostřelby.
Světový řídící orgán, Královský a antický golfový klub, byl založen v roce 1754. Právě toto uskupení přišlo s nápadem stanovit v St. Andrews hru na osmnácti jamkách. První otevřené mistrovství proběhlo v Anglii v roce 1860 (v městečku Prestwick). Mistrovství Asociace profesionálních golfařů se konalo o padesát šest let později. Ve Spojených státech amerických proběhl první mistrovský golfový turnaj v roce 1934.
míček, jamka
Golfové hřiště tvoří:
a) Green
b) Bunkr
c) Vysoká tráva
d) Nízká tráva
e) Dráha
f) Týčko (odpaliště)
g) Jamky

Cílem hry je umístit bílý míček o průměru 42,67 milimetru do osmnácti jamek na co nejmenší počet úderů. Vzdálenost odpaliště od jamky bývá mezi sto a pěti sty metry. Nejčastěji se hraje hra tzv. na rány. Některé turnaje se hrají na čtyři kola v několika po sobě následujících dnech. Vítězem je vždy ten, kdo má celkově nejmenší počet úderů. Dalším způsobem hry je hra na jamky, kdy se soutěží u osmnácti nebo třiceti šesti jamek na výhru, ztrátu či remízu na jednotlivé jamce.
Každý hráč si smí na jeden úder vybrat jednu z maximálně čtrnácti golfových holí, ale většina průměrných hráčů používá základní sestavu.


Základní sestavu holí tvoří:
· 2 x dřevo
· 4 x železo
· 1 x klín
· 1 x patr
odpal žena
Dřevo je nejdelší golfová hůl, která odpálí míček nejdále. Má širokou dřevěnou, kovovou či plastovou hlavu. Železo má hlavu z oceli či jiného kovu a kratší násadu než dřevo. Je přesnější a používá se na kratší vzdálenosti. Patr se používá na greenech či zarostlém terénu a má plochou hlavu. Po odpalu patrem zůstává míček na zemi. Klín se používá na odpaly z písku.
Golf je především sportem jednotlivců, ale existují i soutěže mezi jednotlivými zeměmi. Nejznámějším turnajem družstev je Ryder Cup, který se koná každé dva roky.

5/5 - (1 vote)

You may also like...