Jak dál na Slovensku? A u nás?

Slovenští voliči chtěli změnu. To jednoznačně vyplývá z výsledku slovenských parlamentních voleb 29. 2. 2020. První domácí reakce nešetří nadějemi na toužebné vylepšení společenského klimatu a vymanění Slovenska z mafiánských struktur, mezi řádky lze ale vyčíst jistou obavu z praktické politiky patrně příštího premiéra Igora Matoviče. Opatrně se našlapuje kolem faktu, že protivládní hnutí nevyhrálo volby díky politickému programu, ale budeme-li věci nazývat pravými jmény, díky odporné objednané vraždě mladého novináře a jeho přítelkyně. Slovenská vlajkaV Česku se za Nečasovy vlády nevraždilo, Andrej Babiš však dokonale využil nálad části obyvatelstva a naprosto stejnou rétorikou, že vymýtí korupci a bude makat, nejprve uspěl a poté vyhrál parlamentní volby. A jaká je situace dnes? Jeho současnou vládu provází řada skandálů, trestních stíhání včetně jeho samého a proti jeho vládnutí a soukromým ekonomickým praktikám se několikrát sešlo a největší pravděpodobností sejdou statisíce demonstrantů a Evropská unie se vážně zabývá kšefty, u kterých figuruje dvojjediný Babiš premiér-podnikatel.
Igoru Matovičovi bude zpočátku stačit obyčejná slušnost a poctivost, bude však potřebovat spolehlivý tým vlastních lidi, na které se bude moci bezvýhradně spolehnout, aby mohl podniknout systémové, a hlavně personální změny, které navenek potvrdí jeho úmysl zbavit Slovensko mafiánských praktik. To ale nebude vůbec jednoduché, v kontrastu s Matovičovým „drtivým“ dvaceti pěti procentním volebním vítězstvím Ficův Směr až tak drtivě s osmnácti procenty neprohrál. Na rozdíl od jiných tradičních stran. Prubířským kamenem Matovičovy politiky bude také jeho postoj k maďarským stranám působícím na Slovensku, které se do parlamentu nedostaly. Je zřejmé, že Matovič vyhrál volby i díky jejich bývalým voličům.
Matovičovu dosavadní úlohu podivína v parlamentu převezmou kotlebovci. Strana, která se netají fašizujícími tendencemi, měla podle předvolebních průzkumů našlápnuto k nevídanému úspěchu. Nestalo se, přesto je její volební výsledek alarmující. Kdo pamatuje politickou „práci“ sládkovců v českém parlamentu, dokáže si představit působení jejich slovenských sester a bratrů v tom příštím slovenském. Určitě nic státotvorného a demokratického.Bratislavský hrad
Ještě jedna věc je společná pro Igora Matoviče a Andreje Babiše. Vliv hlavy státu na jejich politiku. Tandem Zeman – Babiš vrátil v Česku do vlády komunisty. Čaputová a Matovič mohou do vlády vrátit slušnost, o tom není pochyb. Držme našim východním sousedům pěsti, jejich zkušenosti se nám v budoucnu určitě budou hodit.

You may also like...